Kış aylarında binaların iç havası belirgin şekilde kurur. Bunun nedeni karmaşık bir kimyasal süreç değil, basit bir psikrometrik gerçekliktir: soğuk dış hava içine az miktarda su buharı taşır; bu hava bina içine girip ısıtıldığında bağıl nemi (RH) hızla düşer ve %15–25 gibi yetersiz seviyelere iner. Bu durum hem konfor hem de pek çok üretim prosesi için ciddi sorunlar doğurur, matbaalarda kağıt kıvrılmaları, tekstilde statik elektrik patlamaları, hastanelerde mukozal kuruluk, müzelerde ahşap çatlaması ve veri merkezlerinde ESD riski bunların başında gelir. Bu nedenle nemlendirme yükü hesabı, doğru cihaz boyutlandırmanın temel adımıdır. Bu rehber; tasarım koşulu, dış hava ve hava hacmi olmak üzere üç ana girdiyi adım adım ele alır ve Türkiye'nin başlıca şehirleri için iklim verisi ile birlikte Konya ve Bursa iklimine dayalı iki somut hesaplama örneği sunar. NKT – Nem Kontrol Teknolojileri mühendislik perspektifiyle ASHRAE Tablo 4 iç tasarım koşullarını ve ASHRAE dış hava tasarım verilerini harmanlayarak sahada doğrudan uygulanabilir bir yaklaşım ortaya koyar.

1. Tasarım Koşulu
İç ortamda hedeflenen sıcaklık ve bağıl nem (örn. matbaa için 24°C / %45 RH).
2. Dış Hava
Tasarım kışı kuru termometre sıcaklığı ve en kuru ay ortalama bağıl nem.
3. Hava Hacmi
Doğal havalandırma, karışık hava, makeup veya egzoz sistemi tipi ve debisi.
Bu rehber kimlere yöneliktir? HVAC mühendisleri, mekanik proje müşavirleri, fabrika ve tesis yöneticileri, devreye alma teknisyenleri, ASHRAE 90.1/62.1/55 ve TS 825 referansıyla çalışan uygulamacılar. Hesap mantığı, Türkiye iklim koşullarına göre kurgulanmış iki temsili örnek (Konya iklimindeki bir matbaa ve Bursa iklimindeki bir tekstil tesisi) üzerinden kuruluyor. Bütün hesaplamalar metrik birim sistemiyle (kg/saat, m³/saat, °C, g/kg) verilmiş; emperyal birimle çalışan okur için dönüşüm notları eklenmiştir. NKT – Nem Kontrol Teknolojileri Neptronic SKE4, SKS4 ve SKG4 modellerinin tedarikini sağlar.

Psikrometri Temeli: Bağıl Nem, Mutlak Nem ve Çiy Noktası

Nemlendirme yükü hesabının temelinde, havanın su buharı taşıma kapasitesinin sıcaklığa bağlı olarak değişmesi yatar. Hava, belirli bir sıcaklıkta tutabileceği maksimum su buharı miktarına ulaştığında doyma noktasına erişir ve bağıl nem (RH) %100'e çıkar. Bu, havadaki su buharı basıncının o sıcaklıktaki doygun buhar basıncına eşitlendiği anlamına gelir. Hava sıcaklığı arttıkça doygun buhar basıncı üstel olarak büyür; başka bir deyişle sıcak hava soğuk havaya kıyasla çok daha fazla su buharı taşıyabilir. Bu olgu, kışın bina iç ortamlarının kurumasının başlıca nedenidir.

Pratik bir örnek üzerinden açıklayalım. 20°C sıcaklıkta ve %100 bağıl nemde bulunan 1 m³ hava, içinde yaklaşık 17,3 g su buharı taşır. Bu hava ısıtıcı veya bir batarya yardımıyla 30°C'ye ısıtıldığında (su buharı miktarı sabit kaldığı halde) havanın su buharı tutma kapasitesi 30,4 g/m³'e yükseldiği için bağıl nem yaklaşık %55'e düşer (ısınan hava genleştiği için m³ başına düşen su buharı da biraz azalır). Mutlak nem (havanın gerçek su buharı içeriği) değişmemiştir; değişen yalnızca havanın kapasitesidir. Aynı mantık kışın dış havanın bina içine girip ısıtıldığında çalışır: -5°C / %80 RH dış hava (mutlak nem ≈ 2 g/kg) bina içine girip 22°C'ye ısıtıldığında bağıl nem yaklaşık %12'ye iner. İşte bu fark, nemlendirme yükünün kaynağıdır.

Hava ve su buharı dengesi diyagramı: sıcaklığa bağlı doygun buhar basıncı eğrisi
Şekil 1: Su buharı dengesi ve sıcaklığa bağlı doygun buhar basıncı eğrisi, havanın su tutma kapasitesi sıcaklıkla üstel olarak değişir.

Çiy noktası, havadaki su buharının yoğuşmaya başladığı sıcaklıktır. Bir başka deyişle, mevcut su buharı içeriğinin %100 RH'ye karşılık geldiği sıcaklıktır. Çiy noktası mutlak bir nem göstergesidir: hava ısıtılıp soğutulsa bile (yoğuşma olmadıkça) çiy noktası değişmez. Bu nedenle dış hava koşullarını analiz ederken bağıl nem yerine çiy noktası veya mutlak nem (g/kg veya g/m³) kullanmak çok daha güvenilir bir hesap zemini sağlar. Erzurum gibi soğuk bölgelerde dış havanın çiy noktası -25°C civarındadır; bu, mutlak nem içeriğinin yaklaşık 0,4 g/kg olduğu anlamına gelir; yani 22°C / %40 RH iç ortam koşulu (mutlak nem ≈ 6,5 g/kg) hedeflendiğinde, eklenmesi gereken nem miktarı dış havadan 15 katı fazladır.

Isıtma sonrası bağıl nem düşüşü: aynı mutlak nem içeriğinde sıcaklık artışıyla RH %100'den %55'e iner
Şekil 2: Aynı mutlak nem içeriği, havayı 20°C / %100 RH'den 30°C'ye ısıttığımızda bağıl nem %55'e iner; mutlak nem (g/kg) değişmemiştir.

Bu üç kavram (bağıl nem, mutlak nem ve çiy noktası) birbiri ile sıkıca bağlıdır ve psikrometrik diyagram üzerinde grafik olarak ilişkilendirilir. Detaylı görsel inceleme için psikrometrik diyagram sözlük girdimize göz atabilirsiniz. Nemlendirme yükü hesabında genellikle mutlak nem (g su buharı / m³ kuru hava veya g/kg kuru hava) tercih edilir; çünkü mutlak nem doğrudan kütle bazlı bir büyüklüktür ve "saatte ne kadar kg su eklenecek?" sorusunun cevabını matematiksel olarak verir.

Nemlendirme Yükü Nedir, Neden Hesaplanır?

Nemlendirme yükü (humidification load), bir hacme (genellikle bir saatte veya bir dakikada) eklenmesi gereken su buharı miktarıdır. Birimi metrik sistemde kg/saat veya g/saat, emperyal sistemde lb/hr olarak ifade edilir. Yük; iç ortamın hedeflenen mutlak nem içeriği (B) ile dış havanın veya karışım havasının mevcut mutlak nem içeriği (D) arasındaki farkın, sisteme giren hava hacmiyle (V) çarpılmasıyla hesaplanır:

// Genel Nemlendirme Yükü Formülü
L (kg/saat) = (B − D) × V
// Burada:
B = İç ortam tasarım mutlak nemi (kg su / m³ kuru hava)
D = Dış hava mutlak nemi (kg su / m³ kuru hava)
V = İç ortama dakikada veya saatte giren hava hacmi (m³/saat)

Hesabın doğru yapılması iki temel kazanç sağlar. Birincisi, doğru cihaz boyutlandırma: hesaplanan yük altında kalan bir nemlendirici, iç ortamı hiçbir zaman hedef RH'ye ulaştıramaz ve sürekli "tam kapasite" çalışarak ömrü kısalır; tersine, aşırı boyutlandırılmış bir cihaz ise düşük yükte sık devreye girip-çıkar (kısa çevrim), kontrol hassasiyeti bozulur ve yoğuşma riski artar. İkincisi, enerji ve su sarfiyatının önceden tahmini: 1 kg buhar üretmek için yaklaşık 0,75 kWh elektrik (rezistanslı buharlı nemlendirici için) ve 1 litre suya ek olarak drenaj (blöf) kayıpları gerekir; yıllık enerji bütçesi ancak yük doğru hesaplandığında tahmin edilebilir.

3 Ana Girdi
1) Tasarım koşulu — Hedef sıcaklık ve bağıl nem (ASHRAE Tablo 4 veya proses gereksinimi).
2) Dış hava tasarım koşulu — ASHRAE %99 kuru termometre + en kuru ay ortalama RH (ya da MGM uzun dönem verileri).
3) Hava hacmi — Sistem tipine (doğal havalandırma, karışık hava, makeup, egzoz) bağlı olarak iç ortama giren taze hava debisi.

Bu üç girdiden herhangi birinin yanlış belirlenmesi, sonuçta hesaplanan yükü ±%30–50 oranında değiştirebilir. Özellikle hava hacmi tahmini sahada en sık karşılaşılan hata kaynağıdır: tasarım üzerinden hesaplanan ACH (hava değişim hızı) ile gerçek ölçülen ACH arasında çoğu zaman belirgin fark bulunur. Bu nedenle tasarım hesabının, mümkünse mevcut binada yapılan ölçümlerle (bina basınç testi, taze hava ve dönüş hava debisi ölçümü) doğrulanması önerilir.

Tasarım Koşulları (Set Noktası Seçimi)

Nemlendirme yükü hesabının ilk girdisi, iç ortamda tutulmak istenen sıcaklık ve bağıl nem kombinasyonudur. Bu değerler proses gereksinimine, insan konforuna veya malzeme stabilizasyonuna göre belirlenir. ASHRAE Tablo 4 (Application Handbook) tipik endüstri ve uygulama alanları için referans set noktaları önerir. Aşağıdaki tablo, Türkiye sanayisinde en sık karşılaşılan uygulamalar için pratik tasarım koşullarını listelemektedir.

Sektör / ProsesSıcaklık (°C)Bağıl Nem (% RH)
Tekstil — Pamuk Dokuma (Weaving)2460–65
Tekstil — Pamuk Tarama (Combing)2250–60
Tekstil — Sentetik İplik İşleme2250–55
Litografik Matbaa (Press Room)2445
Web Ofset / Kağıt Deposu2450
Hastane — Ameliyathane20–2250
Hastane — Yenidoğan / NICU22–2450
Müze, Arşiv, Kütüphane21–2250–55
Veri Merkezi / Bilgisayar Odası22–2440–50
Tütün / Sigara İşleme2460–70
Ağaç İşleme / Mobilya Atölyesi2040–45
Konfor (Ofis / Konut)21–2230–45

Set noktası seçilirken yalnızca proses gereksinimi değil, aynı zamanda yüzey yoğuşması riski de gözetilmelidir. İç ortam çiy noktasının, bina kabuğunda en soğuk yüzeyin (genellikle pencere camı veya köprülenmiş betonarme detayı) sıcaklığından yüksek olması, terleme/küflenme/ahşap çürümesi gibi sorunlara yol açar. Bu nedenle yüksek RH hedefi (örneğin %60 RH üzeri) güçlü yalıtım ve düşük U-değerli pencere gerektirir. Konya'da bir matbaa için %45 RH genellikle güvenli sınırdır; Bursa'daki bir tekstil tesisinde %60 RH hedeflenecekse pencerelerin en az çift cam + düşük emisyon kaplamalı olması ve duvar yalıtımının TS 825'in 2. iklim bölgesi gerekliliklerinin üzerinde olması önerilir.

Müzeler ve arşivler için ASHRAE Class A / B / C / D sınıflandırması rehber niteliğindedir: Class A koleksiyonlar için ±%5 RH bant genişliğinde stabil koruma gerekirken, geçici sergi alanlarında ±%10 RH yeterli sayılır. Hastane ameliyathaneleri için ise ASHRAE 170 standardı 20–60% RH aralığını izin verilebilir bulur, ancak çoğu Türk hastane tasarımı %50 RH set noktasını tercih eder; bu hem hasta konforu hem de elektrocerrahi ekipman kıvılcım riski açısından dengeli bir noktadır.

Pratik mühendislik notu: Tasarım koşulunu seçerken bant genişliğini (±%RH) ihmal etmeyin. %45 ± %5 RH ile %45 ± %2 RH hedefleri çok farklı cihaz hassasiyeti ve kontrol stratejisi gerektirir. Neptronic SKE4 rezistanslı buharlı nemlendiriciler ±%1 RH hassasiyetle çalışırken, elektrotlu silindirli sistemler ±%5 RH bandında konumlanır. Hassas kontrol gereken uygulamalarda (matbaa, müze, ilaç) SKE4 veya SKS4 ailesi tercih edilmelidir.

Türkiye İklim Verileri: Dış Hava Tasarım Koşulları

Nemlendirme yükü hesabı, yılın en kuru ve en soğuk koşulları altında yapılır. Bu yaklaşım "worst case" (en kötü durum) hesabıdır ve cihazın yıl boyunca her şartta hedef RH'yi sürdürebilmesini garanti eder. Pratik olarak ASHRAE Climatic Design Conditions tablolarındaki %99 (veya bazen %99,6) kuru termometre değeri ile en kuru ayın ortalama bağıl nemi birleştirilir. Türkiye için TS 825, derece-gün esasına göre iklim bölgeleri tanımlar; ASHRAE verileriyle birleştirildiğinde aşağıdaki tablo elde edilir.

Şehirİklim Bölgesi (TS 825)Kış Tasarım Sıcaklığı (°C)Ortalama Kış Bağıl Nem (%)Mutlak Nem (g/kg)
Ankara3-10751,3
İstanbul2-3782,4
İzmir10702,6
Erzurum4-23730,4
Gaziantep3-6711,7
Konya3-10751,3
Bursa2-3782,4
Kayseri4-15740,9

Not: Yukarıdaki değerler ASHRAE Climatic Design Conditions ve TS 825 referans alınarak özetlenmiş yaklaşık tasarım büyüklükleridir. Detaylı saha hesabı için meteoroloji istasyonu kayıtları veya MGM uzun dönem ortalamaları kullanılmalıdır.

Tablodaki sayılar bir özelliği açıkça gösterir: dış havanın bağıl nem değeri yüksek görünse de mutlak nem (g/kg) çok düşüktür. Erzurum'da kış havası %73 RH bağıl neme sahip olabilir; ancak -23°C sıcaklıkta bu değer yalnızca 0,4 g su buharı / kg kuru hava demektir. Karşılaştırma olarak, 22°C / %50 RH bir iç ortam yaklaşık 8,2 g/kg taşır; yani Erzurum dış havası iç hedeften 20 kat daha kurudur. Bu da nemlendirme yükünü kritik düzeyde yükseltir.

İklim bölgeleri açısından bakıldığında, sahil şeridindeki İstanbul, İzmir ve Antalya gibi merkezler en düşük yük gerektirir; çünkü dış hava hem nispeten ılık hem de mutlak nem içeriği yüksektir. İç Anadolu (Ankara, Konya, Kayseri) orta seviye yük üretir. Doğu Anadolu (Erzurum, Kars, Ağrı) ise Türkiye'nin en yüksek yük taleplerini barındırır. Güneydoğu Anadolu (Gaziantep, Şanlıurfa, Diyarbakır) kuru kara iklimi nedeniyle kışın düşük mutlak nem değerleri kaydeder; kış tasarım koşulunda dış hava mutlak nemi 1–2 g/kg düzeyindedir.

Önemli mühendislik notu: Tasarım kışı koşulları "ortalama" değil, "en kötü %1 saatlik" değerlerdir. Yani bu sıcaklık tipik bir yılda yalnızca ~88 saat geçilir. Cihaz bu koşulu karşılayabilmelidir, ancak gerçek yıllık enerji tüketimi çok daha düşüktür çünkü kış aylarının büyük çoğunluğu daha ılık seyreder. Yıllık enerji bütçesi için "bin saatlik" yaklaşım (bin profile method) önerilir.

İç Hava Hacmi ve Havalandırma Sistemleri

Nemlendirme yükü hesabının üçüncü ve sahada en değişken girdisi, iç ortama saatte ne kadar dış (kuru) havanın girdiğidir. Bu değer havalandırma sistemi mimarisine bağlı olarak 4 ana tipte değerlendirilir: doğal havalandırma (infiltrasyon), karışık hava sistemi, makeup (tam taze hava) sistemi ve egzoz-dengeli sistem.

Doğal Havalandırma: İnfiltrasyon

Doğal havalandırmada kontrolsüz hava sızıntısı (infiltrasyon) söz konusudur; dış hava bina kabuğu derz, pencere bağlantısı, kapı altı ve çatı detaylarından içeri girer. Yıllık ortalama infiltrasyon hızı, binanın yapısal sızdırmazlık sınıfına göre ACH (Air Changes per Hour, saatte hava değişim sayısı) cinsinden ifade edilir. Yeni nesil iyi yalıtımlı bir endüstriyel bina için 0,3–0,6 ACH tipikken; eski yapıda 1,0–2,5 ACH değerlerine ulaşılabilir.

Bina Sızdırmazlık SınıfıTipik ACHÖrnek Uygulamalar
Sıkı (Tight)0,3Yeni inşaat, hava bariyerli, çift sızdırmaz pencere
Ortalama (Average)0,6Standart endüstriyel bina, tek katlı, ahşap/PVC pencere
Zayıf (Poor)1,0Eski yapı, yalıtım eksikliği olan endüstri binası
Çok Sızdırmazlık Eksikliği2,5Yoğun giriş-çıkış trafiği, sık açılan büyük kapılar (depo, ambalaj)

Karışık Hava Sistemi (Mixed Air)

Modern HVAC sistemlerinin çoğu karışık hava prensibiyle çalışır: iç ortamdan dönen hava (return air) ile dışarıdan alınan taze hava bir karışım kutusunda birleştirilir, sıcaklık ve nem kontrolü yapıldıktan sonra ortama tekrar üflenir. Tipik karışım oranları %80–90 dönüş + %10–20 taze havadır. Bu sistemde nemlendirme yükü hesabı için kritik olan, taze hava bileşeninin debisidir, dönüş havası zaten iç ortamdaki nem seviyesindedir ve ek nemlendirme gerektirmez. Bina pozitif basınçta tutulduğu için dış kabuktan içeri infiltrasyon olmaz (aksine, fazla hava dışarı sızar); bu durumda hesaplanacak taze hava debisi yalnızca makeup oranı ile sınırlıdır.

Karışık hava sistemi şematik diyagramı: return air, taze hava, karışım kutusu, AHU, üfleme ve dönüş
Şekil 3: Karışık hava sistemi şematik diyagramı, %85 dönüş + %15 taze hava tipik karışım oranı.

Makeup Hava Sistemi (%100 Taze Hava)

Bazı uygulamalarda dönüş hava kullanılamaz: hijyenik gereklilik (ameliyathane, ilaç üretimi, gıda hazırlık), kontaminasyon riski (kimyasal proses, kaynak atölyesi), koku/duman üretimi (mutfak, boyahane) gibi durumlarda %100 taze hava (makeup air) zorunludur. Bu sistemde tüm üflenen hava dışarıdan alınır ve aynı debide egzoz edilir. Nemlendirme yükü doğrudan toplam üfleme debisi ile hesaplanır ve karışık hava sistemine kıyasla 5–10 kat daha yüksek olur.

Makeup hava sistemi şematik diyagramı: yüzde yüz taze hava AHU yapısı, dönüş yok, tüm üfleme dış havadan
Şekil 4: Makeup (%100 taze hava) sistemi, dönüş hava devresi yoktur; tüm üfleme havası dış havadan sağlanır.

Egzoz-Dengeli (Exhaust-Driven) Sistem

Bazı endüstriyel binalarda (matbaa, tekstil, kaynak atölyesi) sabit bir egzoz debisi sürekli çalışır, proses egzozu, lokal davlumbazlar, WC ve mutfak egzozları. Bu egzoz miktarı kadar dış hava içeri girer; girişi kontrol etmek için "telafi havası fanı" (makeup air handler) kullanılır. Hesap yaklaşımı makeup sistemi ile aynıdır: egzoz debisi kadar dış hava nemlendirilir. Egzoz fanı bina iç basıncını negatif tutarsa, ek olarak yapısal infiltrasyon da devreye girer ve yük artar; bu yüzden tasarımda binanın hafif pozitif basınçta (+5 ile +15 Pa) tutulması önerilir.

Saha notu: Tasarım üzerinden hesaplanan ACH ile bina basınç testi ve fan debisi ölçümüyle bulunan gerçek ACH arasında belirgin farklar görülebilir. Bu fark doğrudan hesaplanan nemlendirme yüküne yansır. Özellikle 10+ yıllık binalarda derz aşınması, contaların sertleşmesi ve kapı altı boşluklarının büyümesi nedeniyle gerçek ACH tasarım değerinin belirgin biçimde üzerine çıkabilir. Bu nedenle büyük uygulamalarda ACH'nin blower door testi veya CO₂ izleme yöntemiyle doğrulanması önerilir.

Örnek Hesap 1: Konya İkliminde Litografik Baskı Salonu (Doğal Havalandırma, temsili)

Konya iklim koşullarında çalışan temsili bir orta ölçekli litografik matbaa, kış aylarında kağıt kıvrılması ve renk kayması (register hatası) sorunlarıyla karşılaşıyor. Sorunun kaynağı düşük iç ortam bağıl nemi: ölçümler matbaa salonunda %22 RH değerini gösteriyor. Tasarım hedefi: 24°C / %45 RH. Salon boyutları: 30 m × 18 m × 3 m (yükseklik). Yapısal sınıflandırma: ortalama (0,6 ACH). Havalandırma tipi: doğal, mekanik üfleme yok, infiltrasyon dış havadan içeri girer.

Adım Adım Hesaplama

İç tasarım koşulu 24°C / %45 RH ve Konya kış tasarım dış havası -10°C / %75 RH alınmıştır. Mutlak nem değerleri standart psikrometri tablolarından (24°C doygun = 0,0218 kg/m³; -10°C doygun, su üzerinde = 0,00236 kg/m³) okunmuştur.

// 1. İç tasarım koşulunda doygun mutlak nem (24°C)
A = 0,0218 kg/m³

// 2. Tasarım koşulundaki gerçek mutlak nem (24°C / %45 RH)
B = A × 45 / 100 = 0,0218 × 0,45
B = 0,00981 kg/m³

// 3. Dış havada doygun mutlak nem (-10°C)
C = 0,00236 kg/m³

// 4. Dış havadaki gerçek mutlak nem (-10°C / %75 RH)
D = C × 75 / 100 = 0,00236 × 0,75
D = 0,00177 kg/m³

// 5. Eklenmesi gereken mutlak nem farkı
E = B − D = 0,00981 − 0,00177
E = 0,00804 kg/m³

// 6. Oda hacmi
V = 30 × 18 × 3
V = 1.620 m³

// 7. Saatlik infiltrasyon hava hacmi (0,6 ACH)
V_inf = V × 0,6 = 1.620 × 0,6
V_inf = 972 m³/saat

// 8. NEMLENDİRME YÜKÜ
L = E × V_inf = 0,00804 × 972
L ≈ 7,8 kg/saat ≈ 8 kg/saat

Hesaplanan yük 8 kg/saat, küçük-orta ölçekli bir litografik baskı salonu için tipik bir değerdir. Konya'nın iç Anadolu iklimi nedeniyle dış havanın mutlak nemi çok düşük (1,3 g/kg), bu da hesabı yükseltiyor. Aynı oda İstanbul'da (-3°C / %78 RH dış hava) çalışsaydı yük yaklaşık 6,5 kg/saat'e iner; Erzurum'da (-23°C / %73 RH) ise yaklaşık 9 kg/saat'e çıkardı.

Cihaz Önerisi: Neptronic SKE4

Hesaplanan 8 kg/saat yük için %20 servis marjı eklenerek 10 kg/saat kapasiteli bir cihaz seçimi yapılır. Bu kapasite için Neptronic SKE4-E10 ideal bir alternatiftir: rezistanslı buharlı nemlendirici teknolojisi, su kalitesinden bağımsız (DI, RO veya sert şebeke suyu uyumlu), ±%1 RH hassasiyetinde kontrol, paslanmaz çelik buhar tankı ve BACnet/Modbus üzerinden BMS entegrasyonu sunar.

Neptronic SKE4 rezistanslı buharlı nemlendirici
Neptronic SKE4
Rezistanslı Buharlı Nemlendirici
5–120 kg/sa kapasite (50 Hz; 60 Hz'de 2,7–136 kg/sa), DI / RO / sert şebeke suyu uyumlu, ±%1 RH hassasiyet, paslanmaz çelik buhar tankı, BACnet/Modbus BMS entegrasyonu.
Ürünü İncele →

Cihaz dağıtım hattı tasarımında, buharın matbaa salonuna girmeden önce yoğuşmasını engellemek için yalıtılmış paslanmaz çelik buhar kanalları kullanılmalıdır.

Örnek Hesap 2: Bursa İkliminde Pamuk Tarama (Combing) Tesisi (Karışık Hava, temsili)

Bursa iklim koşullarında çalışan temsili bir orta-büyük ölçekli pamuk iplik tesisi, combing (tarama) departmanında lif kopuşları ve statik elektrik kaynaklı duruşlarla karşılaşıyor. Lif kopuşunun temel nedeni düşük RH: ortalama %38 RH ölçülüyor. Tasarım hedefi: 22°C / %60 RH (pamuk taraması için optimal). Salon boyutları: 60 m × 30 m × 4 m (yükseklik 4 m, makine yüksekliği nedeniyle). Bina yapısal olarak iyi yalıtımlı (well-sealed), karışık hava sistemi mevcut, %20 makeup oranı. AHU toplam üfleme debisi 25.000 m³/saat.

Adım Adım Hesaplama

İç tasarım koşulu 22°C / %60 RH ve Bursa kış tasarım dış havası -3°C / %78 RH alınmıştır.

// 1. İç tasarım koşulunda doygun mutlak nem (22°C)
A = 0,0194 kg/m³

// 2. Tasarım koşulundaki gerçek mutlak nem (22°C / %60 RH)
B = A × 60 / 100 = 0,0194 × 0,60
B = 0,01164 kg/m³

// 3. Dış havada doygun mutlak nem (-3°C)
C = 0,00385 kg/m³

// 4. Dış havadaki gerçek mutlak nem (-3°C / %78 RH)
D = C × 78 / 100 = 0,00385 × 0,78
D = 0,003003 kg/m³

// 5. Eklenmesi gereken mutlak nem farkı
E = B − D = 0,01164 − 0,003003
E = 0,008637 kg/m³

// 6. AHU toplam üfleme debisi
V_total = 25.000 m³/saat

// 7. Taze hava bileşeni (%20 makeup)
V_inc = V_total × 0,20
V_inc = 5.000 m³/saat

// 8. NEMLENDİRME YÜKÜ
L = E × V_inc = 0,008637 × 5.000
L ≈ 43,2 kg/saat ≈ 43 kg/saat

Hesaplanan 43 kg/saat yük, orta-büyük ölçekli bir tekstil hattı için tipiktir. Bursa'nın Marmara iklimi nedeniyle dış havanın mutlak nem içeriği görece yüksek (2,4 g/kg); buna rağmen hedef RH'nin yüksek (%60) olması ve toplam hava hacminin büyük olması yükü yaklaşık 43 kg/saat seviyesine taşımaktadır. Aynı tesis Erzurum'da kurulsaydı yük yaklaşık 55 kg/saat'e çıkardı.

Cihaz Önerisi: Neptronic SKS4

43 kg/saat yüke %15–25 servis marjı eklendiğinde gereken kapasite yaklaşık 50–54 kg/saat olur. Tekstil tesisinde mevcut bir buhar kazanı bulunduğu için Neptronic SKS4 ailesinden (buhar eşanjörlü, 15–200 kg/sa) bu kapasiteyi karşılayan bir model değerlendirilebilir: proses buharını kullanarak steril ve mineral içermeyen temiz buhar üretir; kireçlenme yönetim sistemi bakım aralıklarını uzatır; kazan suyu kalitesinden bağımsız çalışır.

Neptronic SKS4 buhar eşanjörlü nemlendirici
Neptronic SKS4
Buhar Eşanjörlü Nemlendirici (Steam-to-Steam)
15–200 kg/sa kapasite, proses buharından steril temiz buhar üretimi, kireç yönetim sistemi, hijyenik uygulamalar (hastane / tekstil / ilaç) için ideal.
Ürünü İncele →

Tekstil uygulamalarında buharın dağıtımı için tavan üstü doğrudan üfleme veya AHU içinde buhar manifoldu (steam grid) seçenekleri değerlendirilir. Combing makinelerinin üstüne doğrudan üfleme yapılması halinde buhar damlalarının lif yüzeyine düşmemesi için yeterli emilim mesafesi bırakılması ve buhar dağıtım borusu yalıtımı gerekir. Hava akış paterninin (CFD veya duman testi) incelenmesi, problemli bölgelerde manifold uzunluğunun veya dağıtım borusu sayısının yeniden değerlendirilmesini sağlar.

Ekonomizer Çevrimi ve Nemlendirme Yükü Etkisi

Ekonomizer çevrimi, modern AHU'larda free cooling (bedava soğutma) elde etmek için kullanılan bir kontrol stratejisidir. Dış hava sıcaklığı, iç ortamdan dönen havanın sıcaklığından daha düşük olduğunda, AHU damperleri %100 taze hava moduna geçirilerek mekanik soğutma yapılmadan iç ortam soğutulur. Bu mod özellikle bahar ve sonbahar geçiş döneminde ve serin gecelerde devreye girer; yıllık soğutma enerji tüketimini önemli ölçüde azaltabilir.

Ekonomizer modunun nemlendirme yüküne etkisi dramatiktir: AHU damperleri %100 taze hava moduna geçtiğinde, karışım oranı kaybolur ve nemlendirme yükü hesabındaki V_inc terimi tüm AHU debisine eşit olur. AHU'nun kış tasarım koşulunda da %100 taze havaya geçebildiği en kötü durum varsayımıyla, Konya iç ve dış tasarım koşullarıyla (aynı nem farkı: 0,00804 kg/m³) çalışan 15.000 m³/saat debili bir klima santralinde bu durum şu sonucu doğurur:

// Ekonomizer-OFF modunda (%15 makeup)
V_inc = 15.000 × 0,15 = 2.250 m³/saat
// Yük = 0,00804 × 2.250 ≈ 18 kg/saat

// Ekonomizer-ON modunda (%100 makeup)
V_inc = 15.000 m³/saat
// Yük = 0,00804 × 15.000
L ≈ 121 kg/saat (yaklaşık 7 kat artış)

Bu durum tasarım açısından kritiktir: ekonomizer-aktif AHU'lar için cihaz boyutlandırma her zaman peak ekonomizer-on yüküne göre yapılmalıdır; aksi takdirde geçiş mevsiminde RH set noktasının çok altında kalınır. Aşağıdaki tablo, aynı varsayımla temsili 12 aylık yük profilini özetler:

AyOrtalama Dış Sıcaklık (°C)Ortalama Dış RH (%)Tipik Makeup Hava (%)Nemlendirme Yükü (kg/sa)
Ocak-378100 (ekonomizer)102
Şubat-176100 (ekonomizer)95
Mart5688062
Nisan11625027
Mayıs1660205
Haziran2058150
Temmuz2355150
Ağustos2356150
Eylül1860202
Ekim12654017
Kasım5728058
Aralık-277100 (ekonomizer)100

Görüldüğü üzere en yüksek aylık ortalama yük ocak ayında ekonomizer-on modunda oluşur (~100 kg/sa); tasarım pik yükü ise yukarıda kış tasarım koşulunda hesaplanan ekonomizer-on yüküdür (~122 kg/sa). Cihaz seçimi bu tasarım pik yüküne göre yapılmalı, %15–20 marjla yaklaşık 140–145 kg/sa nominal kapasiteli nemlendirici tercih edilmelidir. Bu örnek santral için ekonomizer aktif tasarım yaklaşık 140–145 kg/sa kapasite gerektirir; 50 Hz Neptronic SKE4 serisinin en büyük modeli SKE4-E120 (120 kg/sa) olduğundan bu ihtiyaç yükü paylaşan iki SKE4 ünitesiyle karşılanır.

Kontrol stratejisi notu: Bazı modern BMS sistemleri, ekonomizer modunun aktif olduğu dönemde nemlendirme set noktasını kademeli olarak (örn. %45 yerine geçici %40) düşürerek peak yükü azaltır. Bu yaklaşım enerji tasarrufu sağlar ancak proses gereksinimleri buna izin veriyorsa kullanılmalıdır. Matbaa, müze ve hastane gibi sıkı RH bandı gereken uygulamalarda set noktası düşürme önerilmez.

Cihaz Seçimi ve Boyutlandırma

Nemlendirme yükü hesaplandıktan sonra cihaz seçimi 5 ana kriter üzerinden yapılır: kapasite (yük + marj), buhar üretim teknolojisi (rezistanslı, elektrotlu, doğalgazlı, atomizasyonlu, buhar eşanjörlü), kontrol hassasiyeti, su kalitesi gereksinimi ve hijyenik gereklilikler. Her kriter farklı Neptronic ürün ailesini öne çıkarır.

Kriter 1: Kapasite ve Marj

Hesaplanan teorik yüke %15–25 servis marjı eklenir. Bu marj birkaç amaca hizmet eder: (a) devreye alma sırasında iç ortamın boş durumdan hedef RH'ye taşınması (start-up yükü teorik sürekli yükten çok daha yüksektir), (b) kirli ısıtıcı veya kalsiyum birikimi nedeniyle zamanla oluşacak kapasite düşüşünün telafisi, (c) öngörülemeyen ek nem kayıpları (kapı açılması, kalabalık personel, proses egzozu) için yedek. Marj %25'in üzerine çıkarılmamalıdır; aşırı boyutlandırma kısa çevrim ve düşük kontrol kalitesi üretir.

Kriter 2: Su Kalitesi ve Buhar Üretim Teknolojisi

Türkiye'nin pek çok bölgesinde şebeke suyu sertliği yüksektir (Konya, Kayseri, Eskişehir, Şanlıurfa). Bu durum cihaz teknolojisini doğrudan etkiler. Elektrotlu vs rezistanslı nemlendirici karşılaştırması rehberimizde detaylandırıldığı gibi, elektrotlu silindirli nemlendiriciler doğrudan suyun elektrik iletkenliğini kullanarak buhar üretir; bu nedenle yeterli elektriksel iletkenliğe sahip şebeke suyu zorunludur. Demineralize su (DI/RO) ile çalışmazlar. Buna karşılık rezistanslı (Neptronic SKE4) cihazlar, kalori bazlı ısıtıcılarla çalıştığından her tür su (DI, RO, demineralize, sert şebeke) ile uyumludur. Bu özellikle ilaç, gıda ve hastane uygulamalarında kritik avantajdır.

Sektör / GereklilikÖnerilen Neptronic ModeliTipik KapasiteSu Kalitesi
Genel ofis / konforSKE4 (Rezistanslı)5–30 kg/saŞebeke suyu
Matbaa / LitografikSKE4 (Rezistanslı)10–50 kg/saŞebeke + softener
Tekstil (orta ölçek)SKE4 veya SKS430–120 kg/saŞebeke + softener
Tekstil (büyük ölçek, mevcut buhar)SKS4 (Buhar Eşanjörlü)15–200 kg/sa (gerekirse paralel)Mevcut proses buharı
Hastane / AmeliyathaneSKS4 (Hijyenik)20–80 kg/saDI / RO veya temiz buhar
İlaç / PharmaSKS4 (Steril)50–200 kg/saDI / RO + USP grade
Veri MerkeziSKE4 (Rezistanslı)15–60 kg/saŞebeke + DI
Büyük endüstriyel (yüksek kapasite)SKG4 (Doğalgazlı)50–400 kg/saŞebeke
Müze / Arşiv (hassas)SKE4 (±%1 RH)5–30 kg/saDI / RO
Soğuk Hava Deposu / Düşük sıcaklıkSKH (Atomizasyon)DeğişkenRO

Kriter 3: Kontrol Hassasiyeti

Hassas RH kontrolü gereken uygulamalarda (matbaa ±%2 RH, müze ±%5 RH, ilaç ±%3 RH), rezistanslı SKE4 veya buhar eşanjörlü SKS4 modelleri tercih edilmelidir. Elektrotlu silindirli sistemler tipik olarak ±%5 RH bandında çalışır; bu çoğu konfor uygulaması için kabul edilebilir ancak proses uygulamaları için yetersizdir. Kontrol modülasyonu da kritiktir: SSR (katı hal rölesi) ile %0–100 kademesiz güç kontrolü, on/off röleli kontrole kıyasla çok daha hassas RH takibi sağlar.

Kriter 4: Tek Cihaz mı, Çoklu (N+1 Redundant) mı?

50 kg/sa yük için iki seçenek vardır: 1 × SKE4-E50 (tek cihaz) veya yükü paylaşan 2 × SKE4-E30. Tek cihaz daha düşük yatırım ve daha az alan gerektirir; iki cihazda biri bakıma alındığında diğeri çalışmaya devam eder. Tam N+1 yedeklilik için her cihazın yükü tek başına karşılaması gerekir (ör. 2 × SKE4-E50). Kritik uygulamalarda (hastane, ilaç, veri merkezi) N+1 standart uygulamadır. Modüler tasarımlı SKE4 ailesi, tek bir kabin içinde birden çok bağımsız buhar tankı konfigürasyonu sunarak iki yaklaşımın avantajlarını birleştirir.

NKT – Nem Kontrol Teknolojileri ve Hızlı Hesaplama Araçları

NKT – Nem Kontrol Teknolojileri olarak Neptronic nemlendiricilerinin Türkiye yetkili distribütörüyüz; cihaz tedariki, cihaz seçiminde teknik destek, teknik servis ve yedek parça hizmeti veriyoruz. Projelendirme, montaj ve devreye alma tesisin proje müellifi ve tesisatçısının kapsamındadır.

Hızlı Hesaplama Araçları

Bu rehberdeki tüm formülleri elden geçirmek yerine, NKT'nin web tabanlı ücretsiz mühendislik araçlarıyla saniyeler içinde hesaplama yapabilirsiniz:

NKT Pro mobil uygulamasının avantajı: Bu rehberdeki tüm hesaplamaları saniyeler içinde tekrarlayabilir; aynı zamanda saha kayıtlarını ve hesap özetlerini PDF olarak müşterinize teslim edebilirsiniz. Çevrimdışı çalışabildiği için uzak şantiyelerde de kullanılabilir. NKT Pro, ASHRAE Climatic Design Conditions ve TS 825 verilerini gömülü olarak içerir; ek veri girişi gerektirmez. Türkiye'nin 81 il merkezi için kış tasarım koşulları ön yüklenmiş haldedir.

Nemlendirme yükü hesabı, doğru uygulandığında cihaz seçim hatasını ortadan kaldırır, enerji bütçesini öngörülebilir kılar ve proses kalitesinin sürekliliğini sağlar. Bu rehberde anlatılan üç ana girdi (tasarım koşulu, dış hava, hava hacmi) ile psikrometrik tablo verileri, Türkiye'nin tüm iklim bölgelerinde uygulanabilir bir hesaplama disiplini oluşturur. NKT – Nem Kontrol Teknolojileri, bu hesap verileriyle cihaz seçiminde teknik destek verir.

Daha fazla bilgi için iletişim sayfamızdan bizimle iletişime geçebilir; psikrometri ve nem kontrol konularındaki diğer rehberlerimiz için NKT Akademi ana sayfasını ziyaret edebilirsiniz.