Mühendislik Rehberi
Nemlendirme kapasitesi hesabı, kış aylarında düşen mutlak nemi telafi etmek için bir tesise saatte ne kadar buhar veya su atomize edilmesi gerektiğini belirleyen temel mühendislik adımıdır. Yanlış yapılan bir kapasite hesabı, ya yetersiz nem (set noktasına ulaşamayan sistem) ya da fazla yatırım (gereksiz büyük cihaz, düşük verim) anlamına gelir. Bu rehberde kapasitenin nasıl tanımlandığını, hangi girdilerin gerekli olduğunu, bağıl nem ile mutlak nem arasındaki dönüşümü, taze hava oranının etkisini ve sahada en sık yapılan hataları ele alıyoruz.
Nemlendirme kapasitesi, bir nemlendirici cihazın birim zamanda havaya verebildiği su miktarıdır. Tipik olarak kg/h (saatte kilogram su) veya L/h (litre/saat, eşdeğer; 1 L su ≈ 1 kg) cinsinden ifade edilir. Daha küçük cihazlar için g/h (gram/saat) kullanılabilir. Buharlı cihazlarda kapasite "buhar üretim kapasitesi", adyabatik (atomizasyon, ıslak yüzey) cihazlarda "atomize edilebilen su miktarı" olarak adlandırılır; her iki ifade de aynı fiziksel büyüklüğü tanımlar, havaya transfer edilen su kütlesi.
Bir tesisin "ihtiyaç duyduğu kapasite" ile cihazın "etiket kapasitesi" arasındaki fark çoğu zaman karıştırılır. İhtiyaç duyulan kapasite, dış hava ile iç set noktası arasındaki mutlak nem farkı (Δx) ve hava debisi (V̇) ile orantılıdır; cihazın etiket kapasitesi ise üretici tarafından nominal koşullarda verilen maksimum üretimdir. Doğru seçim, ihtiyaç duyulan kapasitenin üzerinde yer alan ve marj barındıran bir cihaz seçmektir.
Sahada güvenilir bir kapasite hesabı yapabilmek için altı temel girdi gereklidir. Eksik veya tahmini girdi ile yapılan hesap, gerçek pik koşulda yetersiz kalan veya aşırı boyutlandırılmış bir sisteme yol açar.
| Girdi | Birim | Tipik Kaynak | Önemi |
|---|---|---|---|
| Hava debisi (V̇) | m³/h | HVAC tasarım dosyası, AHU etiketi | Doğrudan çarpan, en kritik |
| İç hedef sıcaklık (T_iç) | °C | Konfor / proses spesifikasyonu | Mutlak nem hesabını belirler |
| İç hedef bağıl nem (RH_iç) | % | ASHRAE / sektör tasarım koşulu | Set noktası |
| Mevcut iç bağıl nem (RH_mev) | % | Saha ölçümü, kış pikinde | Δx hesabının başlangıcı |
| Taze hava oranı (α) | % | Damper konfigürasyonu, kontrol mantığı | Karışık hava noktasını etkiler |
| Dış hava tasarım koşulu | °C, % | ASHRAE 99% tasarım, MGM verisi | Pik kapasiteyi belirler |
Kuru termometre sıcaklığı ve bağıl nem birlikte iç havanın termodinamik durumunu tanımlar; bu iki değer mutlak nem hesabının girdileridir. Taze hava oranı (α) ise dış havanın tesise hangi oranda alındığını belirtir, sürekli rejimde (dönüş havası set noktasına ulaşmışken) %100 taze hava (makeup) sistemleri ile %15–30 taze havayla çalışan geri dönüşlü (return) sistemlerin kapasite ihtiyacı arasında birkaç katlık fark olabilir. Dış hava tasarım koşulu için MGM uzun dönem verileri veya ASHRAE 99% kuralı (tarihsel sıcaklık dağılımının soğuk %1 dilimi) referans alınır.
Kapasite hesabının kalbinde tek bir fiziksel gerçek vardır: cihaz havaya kütle transfer eder, yüzde değil. Bu nedenle bağıl nem (%RH) doğrudan kapasite hesabında kullanılamaz; önce mutlak nem (kg su / kg kuru hava, humidity ratio, sembol x) cinsine dönüştürülmelidir.
Mutlak nem hesabı için psikrometrik denklem şu adımları içerir: önce o sıcaklıktaki doyma basıncı (P_sat) hesaplanır (Magnus veya Antoine denklemi), sonra mevcut bağıl nem ile kısmi su buharı basıncı (P_v = RH × P_sat) bulunur, son adımda ideal gaz oranı ile humidity ratio çıkarılır. Pratik amaçla psikrometrik diyagram veya tablo kullanılır; modern tasarımda doğrudan formül uygulanır.
Burada ṁ_steam nemlendirme kapasitesi (kg/h), ρ_air havanın yoğunluğu (≈1,2 kg/m³, 20 °C için), V̇_air hava debisi (m³/h), x_target hedef set noktasındaki mutlak nem (kg/kg), x_current ise mevcut veya dış havanın mutlak nemidir. Δx = x_target − x_current farkı, kapasitenin doğrudan belirleyicisidir.
| Sıcaklık (°C) | %30 RH (g/kg) | %40 RH (g/kg) | %50 RH (g/kg) | %60 RH (g/kg) |
|---|---|---|---|---|
| −5 | 0,78 | 1,04 | 1,30 | 1,56 |
| 0 | 1,15 | 1,53 | 1,92 | 2,30 |
| 5 | 1,63 | 2,17 | 2,72 | 3,26 |
| 15 | 3,20 | 4,28 | 5,36 | 6,44 |
| 20 | 4,40 | 5,87 | 7,35 | 8,83 |
| 22 | 4,98 | 6,65 | 8,33 | 10,01 |
| 25 | 5,93 | 7,92 | 9,92 | 11,93 |
Tablo, atmosferik basınç (101.325 Pa) ve standart hava yoğunluğu için psikrometrik denklemden hesaplanmıştır; pratik mühendislik kullanımı için ±%2 doğrulukla kullanılabilir. Daha hassas hesaplar için psikrometrik diyagram veya CIBSE / ASHRAE Psychrometric Calculator önerilir.
Tipik bir orta ölçek uygulamayı adım adım yürütelim. Senaryo: orta büyüklükte bir matbaa salonu, AHU üzerinden beslenen 10.000 m³/h hava debisi, iç tasarım sıcaklığı 22 °C, mevcut iç bağıl nem (kış pik koşulunda) %30, hedef bağıl nem %50. Sistem %20 taze hava + %80 geri dönüş (return) ile çalışıyor; bu ilk basitleştirilmiş hesap için karışık hava noktasını kullanmıyoruz, sonraki bölümde taze hava etkisi ayrıca işlenecek.
| Adım | Parametre | Değer | Açıklama |
|---|---|---|---|
| 1 | Hava debisi V̇ | 10.000 m³/h | Tasarım dosyasından |
| 2 | İç sıcaklık T_iç | 22 °C | Matbaa konforu |
| 3 | Mevcut RH | %30 | Kış pikinde ölçüm |
| 4 | Hedef RH | %50 | Kağıt boyut stabilitesi |
| 5 | x_mevcut (22 °C, %30) | 4,98 g/kg | Tablodan |
| 6 | x_hedef (22 °C, %50) | 8,33 g/kg | Tablodan |
| 7 | Δx | 3,35 g/kg | Hedef − mevcut |
| 8 | ρ_air × V̇ | 12.000 kg/h | 1,2 × 10.000 |
| 9 | ṁ_steam | 40,2 kg/h | 12.000 × 0,00335 |
| 10 | +%20 marj | ≈48 kg/h | Emniyet payı (%15–25 aralığı) |
| 11 | Cihaz seçimi | ≈50 kg/h sınıfı | Etiket ≥ ihtiyaç |
Taze hava oranı (α), tesise alınan dış havanın toplam hava debisine oranıdır. Kış aylarında dış havanın mutlak nemi son derece düşüktür (Türkiye ortalaması 2–5 g/kg) ve bu nedenle taze hava oranı arttıkça nemlendirme yükü doğrusal olarak büyür. Tipik konfigürasyonlar şunlardır: %10–20 taze hava (geri dönüşlü ofis sistemleri), %30–50 taze hava (yoğun bina, eğitim, tıbbi alan), %100 taze hava (makeup AHU, hastane ameliyathanesi, ilaç tesisi).
| Taze Hava Oranı | Karışık Hava Mutlak Nemi (g/kg) | Δx (Hedef 8,33 g/kg) | Kapasite (kg/h) |
|---|---|---|---|
| %10 | 4,68 | 3,65 | 43,8 |
| %20 | 4,38 | 3,95 | 47,4 |
| %30 | 4,08 | 4,25 | 51,0 |
| %50 | 3,48 | 4,85 | 58,2 |
| %100 | 2,00 | 6,33 | 76,0 |
Tablo, dış hava 0 °C / %50 RH (≈2,0 g/kg) varsayımıyla 10.000 m³/h debide hesaplanmıştır. Görüldüğü gibi bu temelde taze hava oranının %10'dan %100'e çıkması kapasite ihtiyacını yaklaşık %75 artırır. Tablo, örnek hesaptaki gibi dönüş havasının henüz %30 RH'de olduğu ilk ısınma (pull-down) durumunu esas alır; dönüş havasının set noktasına ulaştığı sürekli rejimde ise aynı %100 taze havalı sistem, %10–30 taze havalı sisteme göre birkaç kat daha fazla kapasite ister. Bu nedenle hastane, ilaç ve %100 taze hava ile çalışan tesislerde kapasite seçimi son derece dikkatli yapılmalıdır.
Buharlı nemlendirme sistemleri, hesaplanan ihtiyaç kapasitesini doğrudan üretebilen cihazlardır. Elektrotlu nemlendiriciler, rezistanslı nemlendiriciler ve buhar eşanjörlü cihazlar farklı çalışma prensiplerine sahiptir; ancak hepsi aynı temel kütle dengesi ile boyutlandırılır.
Cihaz seçiminde dikkat edilmesi gereken üç ek nokta vardır. İlk olarak nominal koşul, üretici etiket kapasitesi nominal koşullar için verilir; soğuk hava akımında buhar yoğuşumu kayıpları fiili kapasiteyi bir miktar düşürebilir. İkinci olarak dağıtım kayıpları, buhar dağıtım borusu uzunluğu 5 m'yi geçtiğinde yoğuşma kayıpları belirgin hâle gelir; izolasyonsuz hatlarda %10–20 kayıp tipiktir. Üçüncü olarak su kalitesi etkisi, elektrotlu sistemler 125–1.250 μS/cm iletkenlik penceresi içinde nominal kapasiteye ulaşır; dışarıda kapasite önemli ölçüde düşer.
Adyabatik nemlendirme sistemlerinde su, herhangi bir dış ısı kaynağı kullanılmadan doğrudan havaya atomize edilir veya ıslak bir yüzey üzerinden buharlaştırılır. Bu prosesin termodinamik özelliği şudur: havaya katılan su, havanın entalpisini sabit tutar; havanın mutlak nemi artarken sıcaklığı düşer. Dolayısıyla adyabatik nemlendiriciler aynı zamanda bir soğutma cihazı işlevi görür.
Adyabatik kapasite hesabı buharlı sistemlerle aynı kütle dengesi denklemini kullanır (ṁ = ρ × V̇ × Δx); ancak iki ek değerlendirme gereklidir. İlk olarak sıcaklık düşüşü, havaya verilen her 1 g/kg su, havayı yaklaşık 2,5 °C soğutur. Eğer iç hedef sıcaklık katı ise (örn. matbaa 22 °C), giriş havası ısıtılarak telafi edilmelidir. İkinci olarak verim faktörü, atomize edilen suyun tamamı buharlaşmaz; tipik verim %65–85 bandındadır. Cihaz etiketi nominal kapasite verir ancak absorpsiyon mesafesi kısa olduğunda ve hava türbülansı yetersiz olduğunda fiili kapasite %15–35 düşer.
Buharlı sistemde 1 kg suyu 20 °C'den 100 °C'ye ısıtıp buhara dönüştürmek yaklaşık 335 + 2.257 ≈ 2.590 kJ, yani ≈ 0,72 kWh gerektirir; elektrikli buharlı cihazlarda pratik değer ≈ 0,75 kWh/kg elektriktir. Adyabatik sistemlerde ise buharlaşma ısısı (20 °C civarında ≈ 2.450 kJ/kg ≈ 0,68 kWh/kg) havadan alınır; cihazın elektriği yalnızca pompa ve fan içindir. Farklılık, bu enerjinin hangi kaynaktan sağlandığındadır.
| Sistem | Enerji Kaynağı | Net Tüketim (kWh/kg) | Yıllık Maliyet (50 kg/h × 2.500 h) |
|---|---|---|---|
| Elektrotlu buharlı | Elektrik (doğrudan) | ≈ 0,75 | ~94.000 kWh × tarife |
| Rezistanslı buharlı | Elektrik (rezistans) | ≈ 0,75 | ~94.000 kWh × tarife |
| Buhar eşanjörlü (S2S) | Tesis buharı (kazan) | ≈ 0,72 ısı (+ kazan kayıpları) | Buhar tarifesi × debi |
| Atomizasyon (yüksek basınç) | Pompa elektriği + havadan ısı | Elektrik: yalnız pompa · Isı: ≈ 0,68 (havadan) | Pompa elektriği + kışın ≈ 85.000 kWh telafi ısıtması |
| Ultrasonik | Piezo sürücü elektriği + havadan ısı | Isı: ≈ 0,68 (havadan) | Sürücü elektriği + kışın telafi ısıtması |
| Islak yüzey (evaporatif) | Pompa + fan elektriği + havadan ısı | Elektrik: yalnız pompa/fan · Isı: ≈ 0,68 (havadan) | Pompa/fan elektriği + kışın ≈ 85.000 kWh telafi ısıtması |
Adyabatik sistemlerin elektrik tüketimi çok düşüktür; ancak buharlaşma ısısı havadan alındığı için kışın iç sıcaklığı korumak amacıyla buna yakın bir telafi ısıtması gerekir. Avantaj, enerjinin elektrik yerine daha ucuz bir ısı kaynağından ya da yazın doğrudan havadan gelmesidir (yazın soğutma kazancı). Buharlı sistem ise havaya yalnızca küçük bir duyulur ısı ekler.
Sahada karşılaşılan en yaygın kapasite hesaplama hataları, çoğu zaman cihazın yetersiz kalmasına veya gereksiz yere büyük seçilmesine yol açar. Aşağıdaki tablo sık tekrarlanan tipik hataları özetler.
| Hata | Sonucu | Önerilen Yaklaşım |
|---|---|---|
| Bağıl nem farkı (ΔRH) ile doğrudan hesap | Düşük sıcaklıklarda yetersiz, yüksek sıcaklıklarda aşırı | Mutlak nem farkı (Δx) kullanın |
| Ortalama yıllık koşullarla hesap | Pik koşulda set noktasına ulaşılamaz | Kış pik koşulu (ASHRAE 99% / MGM) |
| Taze hava oranını ihmal etme | %100 taze havalı sistemde ciddi kapasite yetersizliği | Karışık hava noktasından hesaplayın |
| Tasarım debisini sabit varsayma | Kirli filtre + damper kapanması ile gerçek debi düşer | Saha anemometre ölçümü |
| Etiket kapasitesini ihtiyaç olarak görme | Marj eksikliği, pik koşulda kapasite açığı | %15–25 emniyet marjı ekleyin (pratikte %20) |
| Buhar hattı kayıplarını saymama | Uzun hatlarda %10–20 kapasite kaybı | İzolasyon + kayıp katsayısı |
| Adyabatik soğutma etkisini görmezden gelme | İç sıcaklık beklenenin altına düşer | Telafi ısıtması hesabına ekleyin |
| Su sertliği / iletkenlik analizi atlama | Elektrotlu cihaz nominal kapasitenin altında çalışır | Devreye alma öncesi su analizi |
NKT – Nem Kontrol Teknolojileri olarak Neptronic nemlendiricilerinin Türkiye yetkili distribütörüyüz; cihaz tedariki, cihaz seçiminde teknik destek, teknik servis ve yedek parça hizmeti veriyoruz. Projelendirme, montaj ve devreye alma tesisin proje müellifi ve tesisatçısının kapsamındadır. Cihaz seçimi aşamasında, tesis tarafından sağlanan girdilerle (hava debisi, iç tasarım koşulları, taze hava konfigürasyonu, dış hava verisi) yapılan kapasite hesabını birlikte gözden geçiriyoruz.
Mevcut tesislerde tasarım dosyasındaki nominal değerlerin ölçülmüş değerlerle (hava debisi, kış RH) karşılaştırılması hesabın doğruluğunu artırır. Yeni tesislerde ise ASHRAE %99 tasarım koşulu ve MGM uzun dönem verileri referans alınır. Cihaz seçimi, Neptronic ürün ailesinden tesisin enerji altyapısı, hassasiyet ihtiyacı ve su profiliyle uyumlu olarak yapılır.
Nemlendirme kapasitesi hesabı, basit bir kütle dengesi denkleminin (ṁ = ρ × V̇ × Δx) doğru girdilerle uygulanmasıdır. Ancak gerçek mühendislik karmaşıklığı, bu girdilerin doğru ölçülmesi, kış pik koşulunun seçilmesi, taze hava oranının doğru değerlendirilmesi ve cihaz tipi (buharlı / adyabatik) seçimi sırasında ortaya çıkar. Yanlış girdi, yanlış sonuç doğurur, pik koşulda set noktasına ulaşamayan veya fazla yatırım anlamına gelen sistem.
Kapasite hesabı, cihaz seçiminden önce gelen mühendislik adımıdır. Ölçülmüş girdiler, iklim verisi referansı, mutlak nem dönüşümü, taze hava düzeltmesi ve emniyet payının birlikte değerlendirilmesi, doğru cihazın doğru boyutta seçilmesini sağlar. Hassas matbaa, hastane, ilaç tesisi ve müze gibi spesifikasyonu katı uygulamalarda bu yaklaşım işletme güvenliğinin temelidir.