Lastik Teli Depolama

Lastik Teli Depolama

Günümüz lastik üretim teknolojilerinin gelişmesi ile radyal lastiklerin kullanım alanları her geçen gün artmaktadır. Radyal lastiklerin yapısal bütünlüğünü korumak ve uzun dayanım ömrü sağlamak amacı ile genellikle çelik kuşak entegre edilmektedir. Çelik kuşak lastiğin temel bileşenlerinden biri olup, lastiğin yüzeyindeki kord katmanlarının üstüne yerleştirilir ve birbirine paralel dizilmiş ince çelik tellerden oluşur. Bu teller lastiğin içindeki kauçuk malzeme ile birleştirilerek lastiğin yapısına dahil edilir. Çelik kuşak, lastiğin yuvarlak kısmının hemen altında yer alır ve lastiğin yüzeyinin dışa doğru genişlemesini engelleyerek daha stabil bir sürüş deneyimi sağlar.

Çelik kuşakların depolandığı ve kordların çeşitli bobinler veya makaralardan düzenli bir şekilde çekilerek işlenmeye hazırlandığı bölümlerde sıcaklık ve nem değerleri kontrol altında tutulmalıdır. Nem alma cihazları tarafından kontrol edilmeyen yüksek bağıl nem seviyeleri çelik lastik tellerinde paslanmaya sebebiyet verir. Paslanma, çelik ile kauçuk arasında düzgün şekilde bağ kurulmasını etkileyeceği gibi, yüksek nem kordların gerilme özelliklerini de etkileyerek üretimde stabilizasyonu bozar. Bu sebeple ortam neminin%25-30RH seviyelerinde tutulması, ürünlerde korozyonun engellenerek, kordların muhafazası sağlanmalıdır. Üretimin tabiatı gereği, makaraların bulunduğu ve lastik çelik tellerinin depolandığı mahalleri çevreleyen ortamlar daha sıcak ve nemlidir. Bu sebeple ürünlerin dışarıya çıkarılması durumunda ortam çiy noktasının altında yüzey sıcaklığı ile temas edilmesinden ötürü nem kordun yüzeyinde yoğuşacak ve bitmiş kat içerisinde sıkışacaktır. 

Radyal lastiklerin uzun ömürlü ve dayanıklılığının en temel nedeni olan çelik kuşak ve kord bezlerinin uygun koşullarda muhafaza edilmesi için endüstriyel nem alma cihazları tarafından üretilen kuru havanın sistem gereksinimlerini karşılayacak şekilde seçilmesi ve uygun havalandırma tesisatı ile mahal içerisinde homojen olarak kuru havanın dağıtılması gerekmektedir. Nem alma cihazının ortamdaki soğutma ekipmanı ile iletişim halinde bulunması ve cihazların birbirinden bağımsız olarak şartlandırma yapmaması, oda içerisindeki sıcaklık ve nem dalgalanmasını minimize ederek, stabil iklim koşulu sağlayacaktır.


Daha fazla bilgi için aşağıdaki iletişim formundan bize ulaşabilirsiniz. 

İletişim Formu

Adınız ve Soyadınız
Telefon numaranız
Firma Adı
E posta adresiniz
Mesajınız
KVKK Bilgilendirmesini okudum, kabul ediyorum.