Hastane Uygulamaları

Hastane Uygulamaları

Hastanelerde nem kontrolü, hastaların konforu ve elektronik görüntüleme ekipmanlarının güvenliği için tercih edilmektedir. Yüksek bağıl nem, küf ve bakteriler için elverişli üreme ortamı yaratarak enfeksiyon riskini artırır. Ayrıca elektronik cihazların arızalanmasına ve binanın inşai yapısının zarar görmesine neden olabilir.

Nem alma cihazları, havadaki fazla nemi ortadan kaldırarak hastanelerde optimum nem seviyesini korumak için kullanılır. Özellikle kuru termometre sıcaklığının düştüğü ve cerrahların hastalık tehlikelerinden kaçınmak için kat kat ve sıkı giyindiği ameliyathane gibi soğuk ortamlarda bağıl nem seviyesi yükselir ve mikroorganizma üremeleri için uygun ortam şartları oluşur. Bağıl nem seviyesinin%60’ları geçtiği ameliyathanelerde mikroorganizma üreme hızı logaritmik olarak artar. Hastane havalandırma sistemlerinin uzun ve karmaşık yapısından ötürü yüksek nemden ötürü havalandırma kanalları ve menfezler gibi köşeli bölgelerde mikroorganizma üremesi meydana gelir. Enfeksiyon riskinin artması ve steril ortam şartlarının bozulması ile cerrahi müdahale esnasında hasta güvenliği tehlikeye girmiş olur. Bu sebeple ameliyathanelere gönderilen havanın soğuk ve kuru olması oldukça önemlidir. Yüksek bağıl nem ameliyathanelerde yalnızca hasta güvenliğini tehlikeye atmakla kalmaz, ameliyathanede kullanılan ekipmanlarda oksidasyon oluşmasına sebebiyet verir. Ayrıca elektronik ekipmanlarda arıza yaşanması da nem alma cihazının kullanılmadığı ve nem kontrolünün yapılmadığı ameliyathanelerde sık karşılaşılan bir durumdur. 

Yüksek bağıl nemin zarar verdiği elektronik hastane ekipmanlarının başında manyetik rezonans üniteleri gelir. Manyetik Rezonans (MR), tıp dünyasında doku ve organların detaylı görüntülerini elde etmek için kullanılan önemli bir görüntüleme yöntemidir. MR cihazları, güçlü bir manyetik alan ve radyo dalgaları kullanarak çalışır. Bu cihazlar, hastanın vücuduna gönderilen radyo dalgalarının dokulardan farklı şekilde dönerek oluşturduğu sinyalleri analiz ederek görüntüler oluşturur.

MR cihazlarının yüksek performansla çalışabilmesi için çevresel koşulların uygun olması önemlidir. Bu koşullardan biri de bağıl nem oranıdır. Nem alma cihazı kullanılmamasının bir sonucu olarak yüksek bağıl nem, MR cihazlarının arızalanmasına ve hatalı görüntü vermesine neden olabilir.MR tarama odasında bulunan havadaki nem, MR cihazının soğuk yüzeylerinde yoğuşabilir. Bu durum, kısa devre ve arızalara yol açabilir. Nem, MR cihazının metal parçalarında pas oluşumuna neden olabilir. Bu durum da cihazın ömrünü kısaltır ve performansını düşürür. Stabil olarak kontrol altında tutulmayan bir mahalde bulunan MR sistem bileşenleri nemden etkilenerek hatalı çalışabilirler. Bu sebeple, MR odası için 22°C kuru termometre sıcaklığı ve %40-50 bağıl nem şartı sağlanmalıdır. MR cihazı bileşenlerinin bulunduğu teknik odada ise 20°C kuru termometre sıcaklığı ve %50 bağıl nem şartı hedeflenmelidir. 

Nem alma cihazları, hastanelerde ecza depoları ve laboratuvarlarda da sıklıkla tercih edilmektedir. Hastanelerdeki ecza depoları ve laboratuvarlarda nem alma cihazı, ilaçların ve laboratuvar malzemelerinin doğru koşullarda saklanmasına yardımcı olur. Nem alma cihazları bu alanlarda, ilaçların etkinliğini ve laboratuvar örneklerinin bütünlüğünü korur. Yüksek nem oranları, ilaçların bozulmasına veya laboratuvar örneklerinde istenmeyen reaksiyonlara yol açabilir. Bu alanlarda kullanılan nem alma cihazları, ecza depoları ve laboratuvarların ideal nem seviyelerini koruyarak, hem ilaç güvenliğini hem de laboratuvar sonuçlarının doğruluğunu artırır.


Daha fazla bilgi için aşağıdaki iletişim formundan bize ulaşabilirsiniz.

İletişim Formu

Adınız ve Soyadınız
Telefon numaranız
Firma Adı
E posta adresiniz
Mesajınız
KVKK Bilgilendirmesini okudum, kabul ediyorum.