Bisküvi Üretim ve Paketleme Alanları

Bisküvi Üretim ve Paketleme Alanları

Bisküviler, un, şeker ve yağın çeşitli oranlarda karıştırılıp fırınlanmasıyla hazırlanan popüler atıştırmalıklardır. Proses başlangıcında elde edilen hamur, bisküvinin şeklinde kesilir ve fırında pişirilir. Ayrıca bu lezzetli ürünlerin üretim sürecinde kullanılan bileşenlerin higroskopik (nemi çekme) özellikleri göz önünde bulundurulmalıdır. Fırından çıkan sıcak ve taze bisküviler paketleme için halen çok sıcaktır ve paketlenmeden önce oda sıcaklığına soğutulması gereklidir. Bu süreçte farklı tasarımlara sahip soğutma tünellerinin, ürün kalitesinin korunması ve raf ömrünün uzatılması için endüstriyel nem alma cihazı ile entegre edilerek kullanımı kritik öneme sahiptir. Fırından çıktıktan sonra ortam sıcaklığına hızlıca soğutulan bisküvilerin, soğutma tüneli boyunca yüksek bağıl neme maruz kalmaları ve yumuşamaları paketleme öncesinde ürün kalitesinde bozulmaya sebebiyet vermektedir. Ayrıca, soğutma tüneli çıkışında bisküvilerin yüzey sıcaklığının paketleme alanı çiy noktası sıcaklığının altında kalması durumunda, bisküvi yüzeylerinde kısmi yoğuşmalar izlenmektedir. Bisküvilerin nem emmesi, ürünün yumuşamasına neden olabilir ve bu da ürünün çekiciliğini azaltarak raf ömrünü kısaltır. Bisküviler soğutma tüneli boyunca, çeşitli seviyelerde soğuk havaya maruz kalırken nem alma cihazı, iç ortamdaki nem seviyesini kontrol eder. Nem alma cihazlarının entegre edildiği soğutma tünellerinde bağıl nem oranı, yoğuşmayı engelleyecek seviyede seçilmelidir. Nem alma cihazının entegre edildiği bisküvi soğutma tünellerinin çıkışında paketleme alanının da sıcaklık ve nemi kontrol edilmelidir. Soğutma işleminden sonra, bisküviler hava geçirmez paketlere alınarak, kalitesinin ve uzun raf ömrünün korunması sağlanır. Eğer paketleme odasının bağıl nem seviyesi yüksekse, ürün paketlenmeyi beklerken tekrar nem absorbe edebilir. Aynı zamanda nemli hava da bisküvilerle birlikte paketlenmiş olur. Ürünlerin gönderileceği lokasyon ile paketlendiği yer arasındaki sıcaklık farkı, ürünün paket içerisinde yoğuşmasına ve terlemesine sebep olur. Bu sebeple paketleme alanının nemini kontrol etmek ve paketleme alanında nem alma cihazlarını aktif olarak kullanmak bisküvilerin kalitesini ve raf ömrünü direkt olarak etkilemektedir.

Bisküvi üretiminde endüstriyel nem alma cihazı kullanımı, ürün kalitesi, raf ömrü ve tüketici memnuniyeti açısından hayati bir rol oynar. Bisküvi üreticileri için sadece kaliteyi ve verimliliği artırmakla kalmaz, aynı zamanda enerji tasarrufu sağlayarak uzun vadeli sürdürülebilirlik hedeflerine de katkıda bulunur. Bu nedenle, bisküvi üreticileri için endüstriyel nem alma cihazına yatırım yapmak, ürün kalitesini ve pazar başarısını doğrudan etkileyen kritik bir adımdır.

NKT – Nem Kontrol Teknolojileri olarak, uzman mühendislik ekibimiz ile müşterilerimize en uygun endüstriyel nem alma cihazı çözümlerini sunarak, bisküvi üretim ve paketleme alanlarının verimliliğinin artırılması ve üretim sürecinin bütünlüğünün korunması ile enerji verimli, yüksek performanslı çözüm önerileri sunuyoruz.

 

Daha fazla bilgi için aşağıdaki iletişim formundan bize ulaşabilirsiniz.

İletişim Formu

Adınız ve Soyadınız
Telefon numaranız
Firma Adı
E posta adresiniz
Mesajınız
KVKK Bilgilendirmesini okudum, kabul ediyorum.