Silo ve Pnömatik Taşıma Sistemleri

Silo ve Pnömatik Taşıma Sistemleri

Silolarda ve pnömatik taşıma sistemlerinde nem alma cihazlarının kullanımı, özellikle gıda sektöründe son derece önemlidir. Gıda maddelerinin depolanması ve taşınması sırasında nemin alınması ürün kalitesini korumak, bozulmayı önlemek ve verimliliği artırmak için kritik bir faktördür.Silolarda depolanan higroskopik malzemeler (amonyum sülfat, kabartma tozu, tuz, un, jelatin, alçı, kireç, granül formunda mühendislik plastikleri, potasyum klorür, nişasta, kostik soda, kalsiyum fosfat, kakao, mısır şekeri, toz şeker, dekstroz) arası boşluklarda kalan havanın tutmuş olduğu nem, zaman içerisinde tuttuğu nemi bulunduğu ortama salarak iç ortam nem dengesinin bozulmasına sebebiyet verir.

Bu tür malzemelerin nemden etkilenmesi küflenmeye, bakteri ve mantar oluşumuna yol açabilir. Bu durum gıda güvenliğini tehlikeye atarak ekonomik kayıplara neden olur. Nem alma cihazları, silolardaki havanın nem oranını düşürerek bu riskleri minimize eder. Modern endüstriyel nem alma cihazları, silo içindeki hava koşullarını sürekli izleyerek ideal nem seviyelerini koruyabilir.

Silolarda depolanan malzemelerin higroskopik olması durumunda ürün tarafından emilen nem, ürünün silodan pnömatik taşıma ile ayrılmasını engeller.Pnömatik taşıma sistemleri özellikle toz formundaki veya küçük taneli malzemelerin hava akışı kullanılarak taşınmasında kullanılan sistemlerdir. Havadaki nemin yüksek olması, malzemelerin birbirine veya silo iç duvarlarına yapışmasına ve sistemde tıkanıklık oluşturmasına sebep olmaktadır. Nem alma cihazları, taşıma sırasında hava akışını kuru tutarak tıkanıklık sorunlarını önler ve sistem verimliliğini artırır. Böylelikle silo emiş boğazında yaşanan ve “köprü” adı verilen bir sıkışma meydana gelmez. Ürünlerin silo kenarlarına yapışarak katı bir blok meydana getirmesi engellenmiş olur. Çünkü nem alma cihazı kullanılmayan bir sistemde oluşan malzeme bloğu, ürünlerin silo tabanından tahliyesini önler. Endüstriyel nem alma cihazları, silolarda depolanan malzemelerin bozulmasını engelleyerek aynı zamanda pnömatik taşıma sistemlerinin de sorunsuz şekilde ürün akışı sağlamasını garanti eder. Böylelikle mevsim etkilerinden bağımsız iç ortam nem dengesini sabit tuttuğu için ürün bozulması, küf oluşumu, bakteri üremesi veya silo alt taban tıkanması gibi problemlerle karşılaşılmaz.

NKT – Nem Kontrol Teknolojileri olarak, uzman mühendislik ekibimiz ile müşterilerimize en uygun endüstriyel nem alma cihazı çözümlerini sunarak silo depolama ve pnömatik taşıma sistemlerinde verimliliğinin artırılması ve üretim sürecinin bütünlüğünün korunması ile enerji verimli, yüksek performanslı çözüm önerileri sunuyoruz.

Daha fazla bilgi için aşağıdaki iletişim formundan bize ulaşabilirsiniz.

İletişim Formu

Adınız ve Soyadınız
Telefon numaranız
Firma Adı
E posta adresiniz
Mesajınız
KVKK Bilgilendirmesini okudum, kabul ediyorum.