Kaşar Olgunlaştırma ve Dinlendirme Odaları

Kaşar Olgunlaştırma ve Dinlendirme Odaları

Kaşar peyniri olgunlaştırma (dinlendirme) odalarında nem alma cihazlarının kullanımı, peynirin kalitesi ve karakteristiği üzerinde önemli bir etkiye sahiptir. Peynirin çeşidine göre değişen bu süreçte nem oranının dengede tutulması, peynirin olgunlaşma sürecini ve ürün yüzey kalitesini doğrudan etkiler. Yüksek nem, istenmeyen küf ve bakteri oluşumuna yol açabilirken, düşük nem ise peynirin aşırı kurumasına ve yüzeyinde kılcal çatlakların oluşmasına sebep olabilir. Peynir üretiminde farklı sıcaklık ve nem koşulları, peynirin ağırlık kaybını ve kalitesini etkiler. Kaşar peyniri üretiminde farklı bölgelerde bulunan gıda kodeksleri referans alınarak peynirin içermesi gereken nem miktarı belirlenmektedir. Kaşar peyniri üretiminde süt ve enzimlerle elde edilen karışım hazırlandıktan sonra tuz banyosunda (genellikle 5 ila 8°C'de) bekletilir. Daha sonra olgunlaştırma aşamasına geçilir.

Olgunlaştırma (kaşar dinlendirme) aşamasında genellikle peynirler nem alma cihazlarının çalıştığı bir soğuk odada 12 ila 15°C'de tutulur. Bazı kaşar peyniri türleri için bu parametreler değişebilir, ancak nem seviyesi peynir olgunlaştırmada her zaman çok önemlidir. Bazı peynirlerde peynirin etrafında ince bir koruma tabakası oluşturulurken, bazı peynirlerde böyle bir koruma tabakası bulunmamaktadır. Olgunlaşma sırasında kaşar peyniri ortama nem salınımı yaparak ağırlık kaybeder ve küçülür. Küçülme, düşük sıcaklıklar kullanılarak en aza indirilir. Kaşar olgunlaştırma odalarına kaşar peynirleri tekerlekli hijyenik arabalar ile taşınır ve nem alma cihazının çalıştığı odada dahili sirkülasyon fanları ile tüm kaşar peynirlerin üzerine eşit oranda kuru hava teması sağlanmaya çalışılır. Peynir üreticileri için üretim kapasitesini yüksek tutabilmek adına olabildiğince kısa olgunlaşma süresine sahip olmak önemlidir. Ancak belirli bir süreden sonra nem alma cihazının üründen nemi hızlı tahliye etmesi ürünün kalitesini bozar. Yüksek sıcaklıklar, olgunlaşma ve kuruma süresini kısaltırken, ağırlık kaybı ve kalitede olumsuz etkilere neden olur. Yumuşak karakterli bazı peynirlerin yukarıdakilerden farklı işlendiği de unutulmamalıdır. Olgunlaştırma sonrasında peynir, 4°C'de saklanır. Depolama sırasında nem, peynir türüne bağlı olarak tekrar dengeli bir şekilde tutulur.

Bu yüzden nem alma cihazlarının kullanıldığı nem kontrollü bir soğuk oda, peynirin doku ve aromasının gelişiminde hayati bir rol oynar ve peynirin raf ömrünü uzatır. Bu süreçlerde kullanılan nem alma cihazları, kaliteyi ve verimliliği artırma açısından önemlidir.

NKT – Nem Kontrol Teknolojileri olarak, uzman mühendislik ekibimiz ile müşterilerimize en uygun endüstriyel nem alma cihazı çözümlerini sunarak spiral tünellerin verimliliğinin artırılması ve üretim sürecinin bütünlüğünün korunması ile enerji verimli, yüksek performanslı çözüm önerileri sunuyoruz.

Daha fazla bilgi için aşağıdaki iletişim formundan bize ulaşabilirsiniz.

İletişim Formu

Adınız ve Soyadınız
Telefon numaranız
Firma Adı
E posta adresiniz
Mesajınız
KVKK Bilgilendirmesini okudum, kabul ediyorum.