Gaz Türbini Uygulamaları

Gaz Türbini Uygulamaları

Gaz türbinleri, enerji üretiminde ve endüstriyel uygulamalarda önemli bir rol oynar. Türbinlerin planlı veya plansız duruşları sırasında ortam koşullarının türbin bileşenleri üzerinde olumsuz etkiler yaratma riski bulunur. Bu duruşlar sırasında endüstriyel nem alma cihazlarının kullanılması, türbinin performansını ve ömrünü korumak için kullanılmaktadır. 

Gaz türbinlerinin türbin kanatları yüksek gerilimli ve alaşımlı çelik malzemeden üretilmiştir. Planlı veya plansız duruşlar esnasında oluşan elverişsiz ortam koşulları, yüksek alaşımlı çelik malzemelerin mukavemetini olumsuz etkilediği gibi, düşük alaşımlı bileşenlerin korozyondan ötürü negatif etkilenme riskini arttırır. Endüstriyel nem alma cihazlarının kullanılmadığı duruşlarda türbin şaftının korozyonu türbin içi dengesizliklere sebep olabileceği gibi, aşınmış veya korozyondan ötürü yüzey kalitesi bozulmuş türbin kanatlarının eşit olmayan şekilde ısınmasına sebebiyet verir. Özellikle gaz türbinlerinin hızlı kalkışları esnasında ön görülmeyen titreşim oluşumlarının kaynaklarından biri yüzey deformasyonuna uğramış bıçakların yarattığı dengesizliktir. Duruşlarda türbin içine gönderilmek üzere tek yollu hava akış valfleri ile bütünleşik olarak havalandırma tesisatı düzenlenmiş olan endüstriyel nem alma cihazlarının kullanımı ile türbin kanatları ve türbin şaftı koruma altına alınmış olur. Gaz türbini uygulamasında kullanılmak üzere tasarlanan endüstriyel bir nem alma cihazının türbin entegrasyonu sırasında türbin damperleri kapatılarak nem alma cihazı tarafından üretilen sıcak ve kuru havanın türbin iç hacmini tamamen koruma altına aldığından emin olunmalıdır. Sıcak gazın atıldığı tahliye hattı üzerinden iç ortamda bulunan hava tahliye edilmeli ve tüm yüzeylerin yeni kuru hava temas etmesi sağlanarak metal yüzeylerin hava içerisinde bulunan su buharı ile temas etmesinin önüne geçilmelidir. 

NKT – Nem Kontrol Teknolojileri olarak, uzman mühendislik ekibimiz ile müşterilerimize en uygun endüstriyel nem alma cihazı çözümlerini sunarak enerji sektöründe gaz türbini uygulamalarında nem alma cihazı kullanımı ile ilgili enerji verimli, yüksek performanslı çözüm önerileri sunuyoruz.

Daha fazla bilgi için aşağıdaki iletişim formundan bize ulaşabilirsiniz.

İletişim Formu

Adınız ve Soyadınız
Telefon numaranız
Firma Adı
E posta adresiniz
Mesajınız
KVKK Bilgilendirmesini okudum, kabul ediyorum.