İlaç Hammadde Depoları

İlaç Hammadde Depoları

İlaç endüstrisinde kullanılan hammaddelerin kalitesi ve bütünlüğü, üretim sürecinin sürdürülebilirliği açısından kritiktir. Üretim öncesinde hammadde depolarında muhafaza edilen ürünlerin doğru koşullarda saklanması, son ürün kalitesi ve hasta güvenliği üretim standartları açısından her zaman ön plandadır. Özellikle ilaç hammaddelerinin higroskopik (nem çeken) yapısı, proses makinelerinin doğru akışkanlığını sağlamaması sonucu periyodik arızalar ve duruşlardan kaynaklı üretim hacminde düşüşlere neden olabilir. Bu nedenle, ilaç hammadde depolarının sıcaklık ve nem seviyelerinin stabil olarak kontrol altında tutulması için iklimlendirme ve otomasyon sistemleriyle birlikte çalışacak nem alma cihazlarına gereksinim bulunmaktadır.

Yüksek bağıl nem şartları, depo ortamında mikroorganizma üremesini ve kontaminasyon riskini artıracağından nem alma cihazları, iç ortamda nem dengesinin kurulması için sıklıkla tercih edilmektedir.

Tavan-taban yüksekliği fazla ve dar raf aralarından oluşan ilaç hammadde depolarında, hammaddelerin depodan prosese sevkiyatı için hedeflenen iç ortam nem değerinin homojen olarak depo içerisinde ölçülmesi gerekmektedir. Bu sebeple, nem alma cihazlarını devreye sokan ve devreden çıkartan nem sensörleri, depo içerisindeki farklı noktalardan ölçüm alarak nem alma cihazını yönetebilmelidir. İç ortamda çalışacak tüm nem alma cihazları için merkezi otomasyon ile yönlendirilebilir olması temel unsurdur.

İlaç hammadde depolarında iç ortam sıcaklığının 20°C ve nem dengesinin %50RH seviyelerinde tutulmasından ötürü, silikajel rotorlu kimyasal nem alma cihazları yerine yoğuşmalı tip mekanik nem alma cihazlarının tercih edilmesi yaygın bir uygulamadır. Yoğuşmalı tip mekanik nem alma cihazları içerisinde bulunan kompresörün yaptığı iş ve bir kütle transferi olan nem alma işleminin çıktısı olarak nem alma cihazından tahliye olan havanın duyulur sıcaklığı bir miktar yükselmektedir. Üstün İtalyan teknolojisi ile üretilen TFT marka nem alma cihazlarında kullanılan çift kondenserli yapı sayesinde, iç ortamda talep edilen sıcaklık ve nem seviyeleri ayrı ayrı kontrol edilebilmekte ve böylece nem alma cihazının, nem alma işlevinden ötürü iç ortama vermiş olduğu ısıl yük kontrol altına alınmaktadır. Yoğuşmalı nem alma cihazlarının ürettiği kuru havanın depo ortamında homojen olarak dağıtılması için havalandırma yapısı ve menfez açıları mühendisler tarafından hesaplanmalıdır. Menfezlerin yükleme yapacak personele direkt olarak üflememesi, hava hızı ve hava yönü gibi detaylar göz ardı edilmemelidir.

NKT – Nem Kontrol Teknolojileri olarak, uzman mühendislik ekibimiz ile müşterilerimize en uygun endüstriyel nem alma cihazı çözümlerini sunarak ilaç hammadde depolarında nem alma cihazı kullanımı ile ilgili enerji verimli, yüksek performanslı çözüm önerileri sunuyoruz.

Daha fazla bilgi için aşağıdaki iletişim formundan bize ulaşabilirsiniz.

İletişim Formu

Adınız ve Soyadınız
Telefon numaranız
Firma Adı
E posta adresiniz
Mesajınız
KVKK Bilgilendirmesini okudum, kabul ediyorum.